wtorek, 25 października 2016

Zamek Książ i okolice.

   Pochodzę z Dolnego Śląska ale raczej o tym można już poczytać na blogu. Dokładnie to tutaj urodziłam się  ja bo moja rodzina pochodzi z Małopolski, Podkarpacia oraz dawnej Wileńszczyzny.   Świebodzice to miasto słynące z Michałków (tak, to te pyszne cukierki :D), kręcili tam sceny wojenne do "Miasta 44" oraz "Czasu Honoru, Powstanie". Tak musieli przejechać całą Polskę żeby znaleźć takie ruiny no ale .. :) To tam  "Złoty Pociąg" przejechał przez stację kolejową a do następnej nie dojechał. Ot tak małe miasto, niedaleko gór. 
   Dzielnica na której się wychowałam kiedyś była osobną wioską. Pełcznica o której mowa otoczona jest lasem co dodaje jej swoistego uroku. A co najważniejsze -  z domu rodzinnego spacerem dochodziłam w 15 min do trzeciego pod względem wielkości zamku w Polsce. Zamku Książ. 
   O Zamku Książ nie będę pisać bo nawet nie wiedziała bym co bo jest tego tyle. To tutaj Adolf Hitler miał jedną ze swoich siedzib a w okolicach tworzył kompleks zwany Riese - największego w czasach III Rzeszy. 
   Zdjęć z Zamku i okolic mam na komputerze tysiące. No bo gdzie na spacer - do Książa bądź okolic - przecież to pare minut. Gdzie na randkę - do Książa. Gdzie na wagary - do Książa. Zdjęć ma tysiące a wspomnień jeszcze więcej. Ba nawet tak bardzo kiedyś oszczędzałam, że do Wałbrzycha zamiast jechać busem za 3 zł wolałam podejść pod Zamek i pojechać za 80 gr co nawet bardziej opłacało się czasowo.  Idąc na zakupy do pobliskiego sklepu mogłam oglądać Zamek z profilu. 
  Chodziłam po "zakazanych" tunelach zamkowych zanim ktoś zrobił to modnym. Historię Złotego Pociągu znałam od dzieciństwa i nie bardzo rozumiem  skąd to aktualne halo na ten temat. 
   Książ ma piękną historię jak i piękną okolice. Wychodząc z domu nie miałam tylko 15 min do Książa. Miałam także około 30 min do Ruin Starego Zamku Książ jak i Ruin Zamku Cisy. 
   Kiedyś chciała bym napisać kilka postów o okolicy bo wiem że jest bardzo ciekawa. Chciała bym napisać posta o tym jakie atrakcje kryje Dolny Śląsk. I mam tu na myśli atrakcje turystyczne, przyrodnicze  jak i historyczne bo jednak było to miejsce ważne podczas np II Wojny Światowej. 
Na Dolnym Śląsku jest kilkadziesiąt Zamków w pełnej swojej okazałości jak i kilkadziesiąt pozostałości po nich. Naprawdę polecam to zobaczyć! Sama widziałam już prawie większość. Swoją drogą Szlak Zamków Piastowskich nie powstał tutaj bez powodu. 
Jest też blisko do Czech a tam też jest bardzo pięknie! 

Z racji takiej, że jestem dzieckiem lasu, że kocham góry oraz a ogólna turystyka to moje spędzanie wolnego czasu okolice zobaczyła  prawie cała. Okolicę mam na myśli cały Dolny Śląsk. Po pierwsze bo chciałam po drugie, że będąc w harcerstwie miałam taką możliwość. Rajdy czy biwaki odbywały się w przeróżnych miejscach regionu co naprawdę pomagało w poznawaniu go. 

Kiedyś może naprawdę uda mi się zrobić posta/ mapę o atrakcjach godnych zobaczenia z mojego punktu widzenia (a godne do polecenia jest prawie wszystko). 
Tak widziałam tutaj prawie wszystko ale jest jednak jeszcze kilka miejsc których nie widziałam a bardzo bym chciała. Są też miejsca które widziałam jako dziecko i teraz chciała bym do nich powrócić. 

   Poniżej kilka zdjęć z letniego popołudniowego spaceru po okolicy. 

    


   Ah i dodam, że na dom rodzinny na Pełcznicy został sprzedany ale z innego osiedla w Świebodzicach do Zamku doszłam w 35 minut więc dalej jest dobrze :)

6 komentarzy:

 1. Ale cudownie! A u mnie za oknem taka chlapa...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam w tych okolicach, czas to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne okolice, nigdy nie byłam na dolnym śląsku ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknie tam. Czy ten zamek aby nie był filmowany, Tajemnica Twierdzy Szyfrów?
  Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń